Gdańsk Pomaga Ukraińskim Wodociągom

Dane do przelewu

Nazwa odbiorcy: Fundacja Gdańska

Nr rachunku: 92 1090 1098 0000 0001 1637 4445

Tytuł: Gdańsk Pomaga Ukraińskim Wodociągom

Od kilku miesięcy Gdańsk konsekwentnie wspiera ukraińską branżę wodociągową, która w wyniku rosyjskiej inwazji doznała ogromnych szkód. Rusza zbiórka pieniędzy na wóz asenizacyjny do bieżącego usuwania zatorów i odbioru ścieków w jednym z najbardziej zniszczonych miast – Borodziance.

Wojna wciąż trwa. Celem rosyjskich bombardowań są ukraińskie obiekty cywilne: szpitale, szkoły, centra handlowe i domy, a także miejska infrastruktura. W Kijowie, Krzemieńczuku, Charkowie, Mariupolu, Kramatorsku i Mikołajewie w wyniku rosyjskich ataków rakietowych i bombardowań zginęły setki cywilów. 10 lipca po ostrzale bloków w mieście Czasiw Jar w obwodzie donieckim śmierć poniosło ponad 40 osób.

W atakowanych miastach to właśnie najważniejsze punkty tzw. infrastruktury krytycznej, których ewentualne zniszczenie znacząco zwiększa ryzyko kryzysu humanitarnego bardzo często stają się celem Rosjan.

Dobrze zorganizowana pomoc celowa

Na podstawie wizyt studyjnych w 9 miastach: Łucku, Równym, Nowogradzie Wołyńskim, Borodziance, Irpieniu, Kijowie, Berdyczowowie, Chmielnicku i Tarnopolu powstał raport, definiujący obszary pomocy – zarówno tej aktualnej, jak i późniejszej, długoterminowej. W tej chwili najpilniejsze jest wsparcie sprzętowe ukraińskich wodociągów. Do akcji dedykowanej wsparciu ukraińskiej branży wodociągowej może dołączyć każdy z nas. Rusza zbiórka pieniędzy na używane auto asenizacyjne, które trafi do Borodzianki (jednego z najbardziej niszczonych wskutek wojny ukraińskich miast). Wóz posłuży do bieżącego usuwania zatorów zniszczonej bombardowaniami kanalizacji oraz odbioru ścieków.

Do tej pory spółki Gdańskie Wody, GIWK i Saur Neptun Gdańsk przekazały Ukrainie służący do zapewnienia dostaw wody i odbioru ścieków sprzęt o łącznej wartości ponad 150 tys. zł.

Skip to content